5 stravovacích chyb a řešení, jak to změnit: Když se začnou vaše proporce měnit, okolí se vždy ptá, co jste udělali

Už jste četli?

Rozhodli jste se zdravější žít a začali jste s novými, zdravými, stravovacími návyky během karantény? Pokud ano, nebude lépe se pokusit o změnu těch nezdravých? Nabízím 5 nejčastějších špatných stravovacích návyků a možné řešení, jak je změnit.

záchvatovité přejídání
problém:

Záchvatovité přejídání byl i můj problém. Nepřejídal jsem se vždy, jednoduše jsem si v průběhu času tento zlozvyk vybudoval. Po návratu z práce jsem hladový, vrazil mraženou pizzu do trouby, po upečení na ni hodil hromadu kečupu (kečup jsem konzumoval snad úplně ke všemu). K tomu kola, ale spíše půl litru koly, jako dezert jsem do sebe hodil zmrzlinu a hned byl můj kalorický příjem tak o 3000 kcal vyšší. No a tak jsem se stravoval skoro denně.

řešení:

Po určité sebereflexi jsem zjistil, že se přejídám hlavně doma. V práci, nebo venku mezi přáteli k přejídání nedocházelo. Rozhodl jsem se, že pokud si budu chtít dát nezdravé jídlo, nebude to doma. Přestal jsem tyto potraviny zcela kupovat. Pokud na něco podobného dostanu chuť, musím si to přijít koupit. K čemu nakonec nikdy nedošlo. Doma jsem jedl, co bylo – tedy zdravé jídlo, které jsem nakoupil. Jeho příprava netrvala nikdy déle, než pizza z trouby. Začal jsem objevovat nové možnosti, hrát se s jídlem a vařit. Změna mi navíc pomohla získat určitou kontrolu nad velikostmi porcí.

Používání umělých sladidel
problém:

Máte chuť na sladké. Protože umělé sladidlo obsahuje nula kalorií, začnete jej používat všude. Přidáváte ho do pečení, kávy a čaje, marmelád, pečiva, jednoduše všude. Nahrazujete tak jen špatné ještě horším jménem 0 kalorií.

řešení:

Umělá sladidla nemají místo ve zdravém životním stylu. Co nejdříve je odstraňte ze svého jídelníčku a pokud se bez slazení neobejdete, zkuste v minimální míře a pokud možno jen dopoledne med, palmový cukr nebo javorový sirup. Zajímavým zdravým sladidlem je odvar ze stévie. Pokud vám voda přijde bez chuti, zkuste do ní vymačkat citron, limetku, trochu pomeranče nebo přidejte plátek okurky. Uvědomte si, že pokud je na produktu v obchodě napsáno „snížený obsah cukru“ znamená to, že byl nahrazen umělým sladidlem. V obchodech pozorně studujte etikety, než něco koupíte.

Jídlo pod sociálním tlakem
problém:

Ano, dělal jsem to také a jsem si jistý, že tak či onak každý z nás. Vyrazíte si někam s přáteli nebo rodinou a jste rozhodnuti jíst zdravě. Všichni si dají něco nezdravé a vy už váháte. Mám si dát salát nebo raději ne? Budou se ptát. Řekněme, že vydržíte a dáte si něco zdravé. Okolí vás začne kritizovat, vyptávat se, nebo si z vás dělají nakonec srandu. Cítíte se špatně a provinile a dáte si něco nezdravé. V budoucnu se pak snažíte podobným situacím vyvarovat.

řešení:

Pochopte, odkud se ve skutečnosti bere kritika a vysmívání. Oni se cítí špatně, že si dávají špatné jídlo, jenže jich je více a hned se cítí v přesile. Neuvědomují si to, mozek zcela logicky zdůvodňuje, proč jsou „lepší“ než vy, proč si nyní dát to nezdravé jídlo. Chtějí být zdraví a šťastní, ale ne na úkor svých pocitů. Dělejte rozhodnutí, které jsou pro vás nejlepší, protože s následky musíte žít vy, nikoli vaše okolí. Když jdete na párty, najezte se předtím doma, nebo pokud na akci lidé něco uvaří a přinesou, uvařte něco zdravé a podělte se o své jídlo s ostatními. Jděte příkladem a postupem času, jak se začnou vaše tělesné proporce měnit, se vás začne okolí vyptávat, jak jste to dokázali.

Bojíte se hladovění
problém:

Společnost na nás vyvíjí tlak a všichni chceme vypadat dobře. Největší tlak je vyvíjen na ženy, ale nebojte se i muže tento problém trápí. Všude v časopisech a televizi díváme na libové a fit postavy, které se hlavně v reklamách cpou nezdravým jídlem. Máte pocit, že je třeba udělat nějakou změnu ve svém životě a zhubnout. Hubnutí máte však spojeno s negativními pocity, hladem, nedostatkem a utrpením.

řešení:

Uvědomte si, že hubnutí vyžaduje čas a nejde o 12 týdenní dietu. Hubnutí je jen vedlejším efektem zdravého životního stylu. Než zhubnete, bude to nějaký čas trvat. Čím méně budete hladovět, tím bude hubnutí úspěšnější. Zbavit se 0,5% tuku za týden je reálné úplně pro každého. Stačí zajistit abyste dodávaly tělu dostatek živin, které potřebuje a nebudete trpět hladem. Pokud se cítíte pod tlakem okolí, přestaňte dívat na televizi a kupovat módní časopisy. Zjistíte, že jako bez televize, tak časopisů se dá jednoduše žít. Navíc získáte spousty volného času, který lze věnovat něčemu užitečnějšími.

Jídlo a emoce
problém:

Jste ve stresu, depresi, nebo zažíváte úzkost a jediná věc, po které se budete cítit lépe je nějaké nezdravé jídlo, pokud možno s vysokým obsahem cukru. Pochutnáte si na své vybrané dobrotě a to

- Komerční sdělení -spot_img
- Komerční sdělení -spot_img

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -spot_img

Více od autora

- Komerční sdělení -spot_img