Jaké rostlinné alternativy mléka existují a jaké jsou jejich zdravotní benefity?

Už jste četli?

Nedělá vám dobře mléko ani mléčné výrobky? Ani tak byste ho neměli úplně vyřazovat ze svého jídelníčku. Mléko je potravinou pro naše tělo zdraví prospěšnou a pravděpodobně je to to, co jí dlouhověcí lidé.

Mléko obsahuje velké množství vitamínů (A,B12, B3 a D), vápník, bílkoviny a minerální látky. Je také zdrojem mastných kyselin.

Bohužel se stále častěji objevují potíže při konzumaci mléka a výrobků z něj. Mezi ty nejčastější patří alergie na mléko nebo třeba intolerance na kravské mléko. A co dělat v případě, že vám mléko živočišného původu, ať kravské, kozí nebo třeba ovčí, nedělá dobře?

Doporučujeme porozhlédnout se po rostlinných alternativách mléka a dalších jeho náhražkách, aby tělo nepřicházelo o potřebné živiny.

Rostlinná mléka

S rostlinnými mléky jak kdyby se v posledních letech roztrhl pytel. Na trhu se objevuje velké množství značek nabízejících různé příchutě rostlinných mlék. Mezi ty nejdostupnější patří značky Alpro, Alnatura, Biopont nebo třeba Isola BIo.

Naleznete je v každém větším supermarketu, obvykle v regálech se zdravou výživou. Oproti klasickému kravskému mléku si budete muset trošičku připlatit. Litr takového mléka stojí okolo 50 Kč.

Nejznámější druhy rostlinných mlék a jejich zdravotní benefity

Sójové mléko

Sójové mléko je nejznámější a nejprodávanější alternativou. Sójové mléko ocení například ženy v menopauze, protože dokáže ulevit od problémů spojenými s přechodem a vyrovnává hladinu estrogenu v ženském těle.

Mezi jeho další výhody patří pozitivní vliv na snižování krevního tlaku nebo trávení.

Mandlové mléko

Mandlové mléko vybíráme jako zástupce ořechových mlék. Vhodné je pro ty z vás, kteří se snažíte shodit nadbytečná kila, protože obsahuje méně kalorií a je zdrojem vitamínů D a E.

Kromě mandlového mléka se vyrábí také ořechová mléka z kešu ořechů, arašídů, pistácií nebo vlašských ořechů.

Kokosové mléko

Kokosové mléko patří mezi jedno z těch známějších hlavně díky tomu, že našlo využití nejen v kuchyni, ale také v kosmetickém průmyslu. Má totiž regenerační účinky na pleť a může vám pomoci také se zajištěním pevnějších vlasů.

Z benefitů pro zdraví jmenujme třeba podporu imunitního systému, zlepšení trávení, pročištění ledvin nebo pozitivní vliv na správné fungování močových cest.

Ovesné mléko

V našem žebříčku na posledním místě sice poslední ovesné mléko, ale rozhodně ne nejméně hodnotné. Ovesné mléko ocení hlavně osoby na bezlepkové dietě, protože neobsahuje lepek a je jednoduše stravitelné.

Obsahuje vysoký podíl vlákniny a díky nízkému glykemickému indexu je vhodné i pro osoby s cukrovkou.

Na závěr

Na závěr bychom rádi zmínili, že pokud se u vás objevily problémy s intolerancí a teprve se začínáte rozhlížet, jaké jsou vaše možnosti, kromě rostlinného mléka můžete vyzkoušet také bezlaktózové produkty.

- Komerční sdělení -spot_img
- Komerční sdělení -spot_img

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -spot_img

Více od autora

- Komerční sdělení -spot_img