Koliformní bakterie ve vodě

Už jste četli?

Koliformní bakterie jsou indikátorem fekálního znečištění vody. Mohou způsobit střevní potíže až koliky. K typickým příznakům patří průjmová onemocnění, nevolnost a zvracení. Průjmy mohou být velice bolestivé a ve stolici se může vyskytovat krev. Tělo poškozují také metabolity koliformních bakterií ke kterým patří termolabilní a termostabilní enterotoxiny, Shiga-like toxiny nebo hemolyziny.

Odkud se koliformní bakterie berou

Koliformní bakterie osídlují zažívací trakt teplokrevných obratlovců, tedy i člověka. Jejich přirozeným rezervoárem je i půda nebo spadané tlející listí. Vyskytují se hojně ve statkových hnojivech. Do pitné vody se dostávají zpravidla tím, že jsou septiky a žumpy nezajištěné vůči úniku svého obsahu. Nakazit se lze i v přírodních koupalištích nebo bazénech, tedy nejen při požití kontaminované vody.

Něco z mikrobiologie

Koliformní bakterie jsou gramnegativní bakterie, které netvoří spory. Jejich metabolismus je fakultativně anaerobní, zkvašují laktózu. Patří do čeledi Enterobacteriaceae. K zástupcům koliformních bakterií patří Enterobacter, Citrobacter, Klebsiella, Salmonella nebo Shigella. Samozřejmě nemůžeme opomenout nejznámější koliformní bakterii, kterou je Escherichia coli. Poslední jmenovaná je součástí zažívacího traktu člověka, kde je velmi prospěšná, neboť se podílí na syntéze několika vitamínů. Problém představuje unikne-li do okolního prostředí. Kultivace E. coli se provádí na laktózovém nebo Endově agaru, kde roste v podobě drobných, růžových kolonií. Koliformní bakterie se dělí podle hostitele, biochemických vlastností a antigenní struktury. (Wikipedia)

Rozbor vody

Aby se vyloučilo riziko kontaminace vody koliformními bakteriemi, je nutné v pravidelných intervalech provádět rozbor vody. Pro koliformní bakterie ve vodě určené k patří nulová tolerance. Vyhláškou 252/2005 Sb. je vyžadován nulový limit ve 100 ml testované vody.

Odstranění koliformních bakterií z pitné vody

Pro odstranění koliformních bakterií lze použít následující opatření:

Dezinfekce UV lampou

UV lampy slouží k odstranění bakterií a virů z pitné vody. Eliminují jakékoliv choroboplodné zárodky. UV lampy se používají zejména pochází-li voda z vrtané studny. Představují řešení pro domy a chalupy. UV lampa nemění chemické složení vody, a voda tak zůstává v původním stavu. UV lampy lze jednoduše instalovat, jejich provoz je bezpečný a mají minimální nároky na údržbu. UV lampy nejsou ale samospásné. Často se používají jako doplněk či pojistka dalších dezinfekčních technologií. Před instalací UV lampy je nutné např. vyčistit studnu a vydezinfikovat ji chemicky.

Nejčastější a nejméně nákladná je dezinfekce prostřednictvím chlorace vody. Používá se chlor ve formě roztoku Savo. Zhruba za 20 až 30 minut zahubí veškeré bakterie, které se na přítomné živné půdě začnou v průběhu několika hodin opět živelně množit. Čistá studna v nekontaminovaném prostředí je tak základem zdravé vody.

- Komerční sdělení -spot_img
- Komerční sdělení -spot_img

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -spot_img

Více od autora

- Komerční sdělení -spot_img